sobota, 10 stycznia 2015

3 KROKI DO ZAKUPU NIERUCHOMOŚCI IDEALNEJ

Bez względu na to, czy swoje pierwsze cztery kąty zakupisz przy pomocy pośrednika nieruchomości, czy zdasz się na siebie, warto usystematyzować informacje tak, aby ostateczna decyzja okazała się właściwa. 


3 kroki do zakupu nieruchomości idealnej 

(oczywiście dla Ciebie):1. Przygotuj dwie kartki. Na jednej z nich wypisz cechy, które koniecznie muszą znaleźć się w mieszkaniu/domu które zakupisz (w naszym przypadku były to: minimum 2 pokoje, kuchnia z oknem z możliwością otwarcia na salon, balkon), na drugiej kartce wypisz cechy, które stanowią kategoryczną przeszkodę (w naszym przypadku: parter, ostatnie piętro, przejściowe pokoje, brak balkonu i skrajnie mała powierzchnia któregokolwiek z pomieszczeń).


2. Po wyjściu z każdej prezentacji domu/mieszkania, koniecznie zapisuj plusy i minusy wg własnych wytycznych.


3. Jeżeli nieruchomość ma chociażby jedną wadę, odrzuć tę propozycję. Spośród pozostałych ofert spełniających wymagania, wybierz tę właściwą (gwarantuję, że zapewne zostaną maksymalnie trzy :)) na podstawie pozostałych czynników.


Warto być bezwzględnym! Gdyby nie fakt wcześniejszego ustalenia listy cech i bezwzględnego trzymania się jej, omal nie kupiliśmy mieszkania znajdującego się na ostatnim, czwartym piętrze (bez windy), innym razem prawie skusiliśmy się na mieszkanie z dwoma przechodnimi pokojami, a jeszcze innym zainteresowaliśmy się opcją z malutką, nieustawną kuchnią.


Poniżej znajduje się moja lista informacji do ustalenia oraz lista pytań, które warto zadań przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości:6 komentarzy :

 1. Bardzo mądry pomysł. Pamiętam jak na początku studiów wynajęłyśmy z koleżankami mieszkanie z pokojami przechodnimi. Istny koszmar, wytrzymałam pół roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to właśnie wygląda, a niestety poszukując własnego "lokum idealnego" bardzo łatwo o pójście na tego typu kompromis - zwłaszcza gdy człowiek zafascynuje się pewnymi cechami danego mieszkania i przyćmiewa mu to obraz tych cech, których chciał uniknąć.

   Wypisywanie powyższej ankiety po każdej prezentacji zdecydowanie pomogło uniknąć nam tego typu błędów (a było już bardzo blisko!) :)

   Usuń
 2. Zrobie sobie to mimo iz nie mam funsuszy na mieszkanie. Narazie wynajmuje ale marze o wlasnym m. maly skromnym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, naprawdę warto! :) Im szybciej ustali się cele, tym prościej uniknąć wpadki. Gdy ktoś zaproponuje Ci "super ofertę" bo jego znajomy właśnie ma do sprzedania fajną kawalerkę, a Ty spojrzysz na listę i zobaczysz, że nie ma mowy o niczym poniżej dwóch pokoi to odrzucisz tę "okazję". Poza tym warto co jakiś czas zajrzeć na listę i sprawdzić, czy coś się nie zmieniło. Jeżeli od dłuższego czasu stale wymieniasz te same cechy, z pewnością w przyszłości zakupisz mieszkanie idealne dla Ciebie. ;)

   Usuń
  2. Strasznie mnie ta notka zainpsirowala! Kupilam notes i wpisalam wlasnie wszystkie ''co musze zrobic by kupic'' takze mam plan! Dzieki!

   Usuń
  3. Nawet nie masz pojęcia jaką radość sprawił mi Twój komentarz! Trzymam kciuki żebyś jak najszybciej stała się posiadaczką własnej nieruchomości.

   Pozdrawiam :)

   Usuń